today18.01.2019 Cuma
BAŞKAN KİMYECİ; “ SİVRİSİNEK, HAŞERE, UÇKUNLA MÜCADELE VE İLAÇLAMA YETKİSİ HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN SORUMLULUĞUNDA. HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’Nİ BU KONUDA ETKİN MÜCADELEYE DAVET EDİYORUZ.”

 

 

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, yaklaşan yaz ayları nedeniyle vatandaşların kabusu haline dönüşen sivrisinek ve haşere ile mücadele yetkisinin Hatay Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda olduğunu hatırlatarak HBB’yi etkin mücadeleye ve göreve davet etti.

Antakya Belediye Başkanı İsmal Kimyeci, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi; “ Antakya Belediyesi olarak kurulduğumuz günden itibaren gerek teknik gerek sosyal belediyecilik görevlerimizi eksiksiz yerine getirme gayreti içerisinde olduk. Bunların en başında da vatandaşlarımızın sağlığını tehdit edebilecek çevresel unsurları ortadan kaldırmaya çalışma anlamında sivrisinek, haşere ve larva ile mücadele çalışmalarımız, okullarda dezenfeksiyon ve çevresel atıkları temizleme hizmetlerimiz yer aldı. Bu kapsamda ilaçlama hizmeti yürüttüğümüz 4 yılı aşkın süre içerisinde 139 bin 650 noktayı defalarca kez ilaçlayarak vatandaşlarımızın sağlığını korumayı amaç edindik. Bu amaç doğrultusunda 5000’e yakın açık üreme alanı, 20 dere, 95 mahallenin tamamı ve asi nehri her gün periyodik olarak gece -  gündüz demeden ilaçlandı.

 Yasa gereği sivrisinek, haşere ilaçlama yetkisi 22 Mayıs 2017 tarihi itibariyle Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi.

Antakya Belediyesi olarak vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları, sağlığı tehdit edebilecek unsurların artmasını önlemek amacıyla Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin görevi devraldığı 22 Mayıs 2017 tarihi itibariyle bu görevi yerine getirecek araç ve ekipmanı hazır etmemiş olması sebebiyle 5 Eylül 2017 tarihine kadar ilaçlama hizmetimizi yine biz aralıksız sürdürdük.

5 Eylül 2017 tarihi itibariyle Antakya Belediyesi olarak şehir genelinde gece – gündüz demeden yürüttüğümüz ilaçlama hizmetimizi fiilen sonlandırarak, 22 Mayıs 2017 itibari ile yapması gereken ancak günümüze dek halen görevini gerçekleştirmeyen Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne devrettik.

Vatandaşlarımız yaklaşan yaz ayları nedeniyle şehir genelinde sivrisinek ve haşerenin artmasından dolayı büyük sıkıntılar yaşıyor ve bu sıkıntıları belediyemize başvurular yaparak, ilaçlama talebinde bulunarak bildiriyorlar.

Biz de vatandaşlarımızın bu sıkıntısına kulak vererek, Hatay Büyükşehir Belediyesi’ni, kanuni zorunlulukla öncelikli görevlerinden olan, vatandaşın sağlığını tehdit edecek unsurları ortadan kaldırmaları amacıyla, sivrisinek ve haşereyle etkin mücadele görevlerini yerine getirmeye, sıcak yaz ayları başlamadan ve sivrisinek, haşereden kaynaklanan salgın hastalıkların bir an önce önüne geçmeleri amacıyla, bu sorunu ivedilikle çözmeleri gerektiğini hatırlatarak, göreve davet ediyorum.”

Yayın Tarihi : 10 Mayıs, 2018