today22.02.2019 Cuma
BAŞKAN KİMYECİ; “KENTSEL DÖNÜŞÜMDE % 67’Yİ GEÇTİĞİMİZ ADALARDA İNŞAAT SÜRECİNE YAKINDA BAŞLIYORUZ. İLK ETAP 18 BLOKTAN OLUŞUYOR”

BAŞKAN KİMYECİ; “KENTSEL DÖNÜŞÜMDE % 67’Yİ GEÇTİĞİMİZ ADALARDA

İNŞAAT SÜRECİNE YAKINDA BAŞLIYORUZ. İLK ETAP 18 BLOKTAN OLUŞUYOR”

 

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci Beyzade FM Radyo ve TV A’nın canlı yayın konuğu oldu. Başkan Kimyeci canlı yayınlarda Kurtuluş Kılınç ve Ayhan Gümüşsoy’un sorularını yanıtlamanın yanı sıra gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Kimyeci programa geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği Ankara ziyaretleri ve sonuçları hakkında görüşlerini ifade ederek başladı. Kentsel Dönüşüm projesinin ayrıntıları ile işlendiği programda Başkan Kimyeci şu görüşlere yer verdi; “ Ankara temaslarımızda şehrimizde yapılması planlanan ve yapımı devam eden pek çok büyük yatırımların en kısa sürede hayata geçirileceğini ve devam edenlerin tamamlanarak halkımızın hizmetine sunulacağının müjdesini aldık. Bunların başında Antakya Uzun Çarşı cephe iyileştirme projesi, Amanos Tüneli Projesi, Büyük Karaçay Barajı ve iki büyük entegre arıtma sistemi projelerinin çok yakın zamanda hayata geçirilmiş olacağının müjdeleri ile geldik.

Kentsel Dönüşüm Projemiz hakkında da çok güzel haberlerimiz var. Birincisi Kentsel Dönüşüm Projemizde mevcut evi karşılığında ev almak isteyen hak sahiplerimizin talebi üzerine Sayın Bakanımızın da onayı ile vatandaşlarımızın mevcut evlerine en yakın yerde, aynı mahalle hatta mümkünse aynı sokakta oturabilmelerini sağlayacak şekilde projemizi güncelledik ve bunun onayını da bu ziyaretimizde almış olduk. Bununla beraber riskli alanı bir bütün olarak ele alıp tamamen yıkarak yenileme projemizi değiştirerek, alanı etaplara böldük. Bu bağlamda önceliğimiz Ayşe Fitnat Hanım Caddesi üzerinde bulunan Çipe Cami’sine bakan bölgede ilk etap olarak inşa süresini başlatmış olacağız. Adalara böldüğümüz projemizde % 67 seviyesini geçtiğimiz adalarda inşa başlatma kararı aldık. Bu bağlamda eski adı Işık Caddesi şimdiki Rüstem Tümer Paşa caddesinde toplamda 18 bloktan oluşan ilk etabımızın inşaasını başlatmış olacağız. Bu durumda önümüzdeki 2019 yerel seçimlerinden önce inşa sürecine başlamış olacağız. Hayırlı uğurlu olsun inşallah.”

Teknik ve Sosyal Belediyecilik Hizmetlerimiz Tüm Hızıyla Sürüyor

Başkan Kimyeci programın devamında teknik ve sosyal belediyecilik hizmetleri hakkında ayrıntılı bilgiler sunduğu konuşmasında şunlara yer verdi; “ Belediyenin görevleri yollar, parklar, temizlik gibi teknik belediyecilik hizmetleri ve bunun yanı sıra vatandaşın günlük yaşamına katma değer sağlayacak olan sosyal belediyecilik hizmetleri olarak ayrıştırılabilir. Büyükşehir belediyelerinin hizmetleri açıklanır geriye kalan alanları ilçe belediyeleri üstlenir. Biz göreve geldikten sonra Hatay’ımızın nüfus olarak %25’ine tekabül edecek büyüklükte olan Antakya’mıza hizmet etmek üzere ilk olarak yolları güzelleştirmeyi hedef edindik. Birinci görev olarak yollarımızın ihyasını hedefleyerek her yıl en az 1 milyon metrekare parke taşı döşeme hedefimizle bugüne dek 5 milyon 65 bin metrekare parke döşedik. 390 bin metrekare sathi kaplama asfalt uygulaması, 245 bin ton sıcak asfalt çalışması gerçekleştirdik. Bunun yanı sıra 535 kilometre yeni imar yolları açarak bu yollarımıza 1120 kilometre malzeme serme çalışmaları gerçekleştirerek yollarımızı ihya ettik. Mevcut 187 aracımızın bakım, onarım ve tamir işlemlerinin yürütüleceği makine ikmal tesisimizi ve benzin istasyonumuzu kurarak, milletimize sıkıntı vermeden, araç takip sistemlerimiz ile hem şehir hayatına zarar vermeden hem de milletimizin bize emanet ettiği kaynakları israf etmeden hizmetlerimizi yürütüyoruz.

Yeşil alanlar da bizim için çok önemli. Mevcutta 95 parkımızı yenilemenin yanı sıra 87 yeni park yaparak toplamda 517 bin metrekare yeşil alan miktarımızı arttırmış olduk.

Tabi en temel görevlerimizden temizliği de asla ihmal etmeyerek konteynerlerin tasfiye edilmesi, cadde ve sokaklarımızın temizliği konusunda 62 çöp aracı ve 500 personelimizle hizmet gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda ibadethane temizliklerimizi de 15 günlük periyotlar halinde gerçekleştirdik.

Bunların yanı sıra KUDEP birimini kurarak şehrimizde yürütülen ve yürütülecek olan restorasyon çalışmaları konusunda gayretli çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu kapsamda öncelik verdiğimiz tarihi uzun çarşıda cephe iyileştirme projemiz hayata geçiriliyor, bu süreç tarihi dokunun ayağa kalkarak turizme kazandırılmasına destek sağlamış olacak.

Sosyal belediyecilik konusunu da çok önemsedik. Bunun başında evde temizlik ve evde bakım hizmetimiz ile 2266 ailemizin evinde temizlik çalışmalarımızı yürütüyoruz. Değerli büyüklerimizin tek başlarına yapamadıkları işleri bayan personellerimiz eşliğinde ev temizliklerini yapıyor, kirli çamaşırlarını yıkayıp ütüleyerek kurye ile teslim etmek sureti ile hizmet ürettik. Bahçesi olan vatandaşlarımızın park bahçe ekiplerimiz aracılığı ile bahçe tanzim ve temizliklerini sağladık.

Geleceğimizin teminatı gençlerimizi de ihmal etmeyerek eğitim, kültür sanat kurslarımız ile bugüne dek 30 bini aşkın gencimize hizmet verdik. 5. Sınıftan lise son ve mezun gruplarına kadar kurs hizmeti sağladık, aynı zamanda öğrencilerimizi ücretsiz servis araçlarımızla evlerinden alarak yine evlerine bırakmak suretiyle eğitim almalarını sağladık. Oluşturduğumuz gençlik merkezimizde müzik ve resim konusunda yetenek sınavlarına hazırlık yapmanın yanı sıra diğer kültür sanat kurslarımız ile sosyalleşmelerini sağlarken, kültürümüzün temelini oluşturan değerlerimizi öğrenme imkanı sunduk. Hanımlarımızı da unutmayarak hayata geçirdiğimiz hanımlar lokalimizde vatandaşlarımızın ilgi ve beğenisine mazhar olduk. Bu kapsamda spor salonu, bayan kuaförü, fizyoterapist, çocuk oyun grubu, toplantı salonumuz, aile danışmanlık hizmetimiz ile 187 bini aşkın hanım vatandaşımıza hizmet sunduk. Bunun yanı sıra yaşlılar lokalimiz ve çorba evimizi hizmete sunduk.

Engelli vatandaşlarımızı da asla unutmuyor her daim elimizden gelen katkı ve desteği sağlıyoruz. Bu kapsamda 87 engelli kardeşimize akülü araç ve tekerlekli sandalye hediye ettik. Engelli kardeşlerimizin sosyalleşmelerini, toplumda daha çok yer edinebilecekleri Otizmliler Sosyal tesisi ve Umut Kafe’yi hayata geçirdik.

Antakya Belediyesi olarak bize emanet edilen kaynakları yerinde ve etkin biçimde kullanarak, bütçe ve gelir gerçekleştirmesi notumuzu pekiyi olarak değerlendirilmesini sağlayarak vatandaşlarımıza hizmet ediyoruz. Bize tüm bu hizmetleri yapma imkanı sunan vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz.”

CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş 9 Yıldır Asi Nehri Sorununu Çözemedi

Başkan Kimyeci programın devamında Asi nehri sorununa da değinerek; “ CHP’li Hatay Büyükşehir belediye Başkanı Lütfü Savaş asi nehri konusunda da diğer konularda olduğu gibi sınıfta kaldı. Kaynaklar boşa akıtıldı. Görsellik öne çıkarken, teknik konular göz ardı edildi. Asi hala pislik kaynıyor, adeta bir fosseptik gibi kötü bir koku ve görüntüye sahip. Bu konuda da bir çok konuda olduğu gibi sözünü yerine getirmeyerek sınıfta kaldı. Yaz boyunca asi nehrine akan kanalizasyonları, içinde gezen koyun ve keçileri görmekten hicap duyduk. 9 yıldır belediye başkanlığında görev yaptı ama hala asi nehri sorununu çözemediği gibi sürekli vaatlerle halkımızı aldatıyor olmasının yakışık almadığını ifade etmek istiyorum.”

Hangi Sıfatta Olduğumuz Önemli Değil, Önemli Olan Vatana Hizmet Etmek

Başkan Kimyeci yaklaşan yerel seçimlerde Belediye Başkanlığı adaylığı hakkında gelen soruya karşın yaptığı açıklamada; “Biz her türlü göreve her daim hazırız. AK Parti’de görev istenmez, verilir. Bu bağlamda milletimizin teveccühüne çok teşekkür ederim. Mühim olan bir sıfatla, bir görevde olmak değil AK Parti ailesinin bir mensubu olan devletine, milletine, vatanına, bayrağına aşkla hizmet etmek. AK Partimizin Genel Başkanı Sayın Cumhurbaşkanımızın tercihi, parti teşkilatımızın ve milletimizin teveccühü ile aday belli olacak. Bizim için sıfat önemli değil, AK Parti ailesinin bir ferdi olarak vatanımıza hizmet etmek önemlidir.”

Yayın Tarihi : 10 Eylül, 2018