today22.02.2019 Cuma
İslam Âlemi’nin Hicri Yılbaşı ve Mübarek Muharrem Ayını Kutlayan Başkan Kimyeci; “HİCRİ YILBAŞIMIZ İLE BAŞLAYAN MÜBAREK MUHARREM AYININ İSLAM TARİHİMİZDE ÖNEMLİ BİR YERİ VARDIR.”

İslam Âlemi’nin Hicri Yılbaşı ve Mübarek Muharrem Ayını Kutlayan Başkan Kimyeci;

 “HİCRİ YILBAŞIMIZ İLE BAŞLAYAN MÜBAREK MUHARREM AYININ

İSLAM TARİHİMİZDE ÖNEMLİ BİR YERİ VARDIR.”

 

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hicri Yılbaşı ve mübarek Muharrem ayı münasebeti ile bir kutlama mesajı yayınladı.

Başkan Kimyeci yayınladığı mesajında şu görüşlere yer verdi; “Peygamber efendimizin (S.A.V.) Mekke’den Medine’ye hicreti esas alınarak Hz Ömer (R.A.) tarafından hicri takvim uygulaması başlatılmıştır. Peygamber efendimizin Mekke’den Medine’ye hicreti sıradan bir göç değildir.

Bu hicret karanlık bir çağa güneş gibi doğmuş ve aydınlık bir çağın başlamasına vesile olmuştur. Peygamber efendimizin bu hicreti Kur’an-ı Kerimde övülmüştür bu yüzden de peygamber efendimizin bu kutlu yolculuğu, aydınlık çağın takvimi olarak Hz Ömer tarafından ilan edilmiştir.

Hicri yılbaşımız ile başlayan Muharrem ayının İslam tarihinde önemli bir yeri vardır. Muharrem ayı; ilahi bereket ve feyzin, ihsan ve keremin coştuğu, bollaştığı bir aydır.

Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed (S.A.V.), Muharrem ayına büyük önem vermiş, bu ayın aşure günü olarak bilinen onuncu gününün, bir öncesi ve bir sonrası ile oruçlu geçirilmesini tavsiye etmiştir.

Bu ayda Hz. Âdem'in (A.S.) Cennet'ten yeryüzüne indirilmesi, Hz. Nuh'un (A.S.) tufandan kurtulması, Hz. Musa (A.S.) ve ona iman edenlerin Firavun'un zulmünden kurtulmaları gibi, insanlık tarihinde dönüm noktası sayılabilecek önemli olayların vuku bulduğu rivayet edilmektedir.

Diğer taraftan bütün Müslümanları üzen, Peygamberimizin torunu Cennet'in Serdarı Hazreti Hüseyin'in Kerbelâ'da şehit edilmesi olayı da bu ayda meydana gelmiştir. Bu vesileyle Ehl-i Beytin güzide fertlerini bir kez daha rahmet ve hürmetle anıyorum.

Rahmeti ve bereketi bol olan böylesine güzel bir aya girmenin sevinci ve mutluluğu ile tüm hemşerilerimizin ve İslam âleminin Hicri Yılbaşı'nı mübarek Muharrem ayını tebrik eder, hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ederim.”

Yayın Tarihi : 11 Eylül, 2018