today22.02.2019 Cuma
BAŞKAN KİMYECİ ‘3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ’NÜ’ KUTLADI

 

BAŞKAN KİMYECİ ‘3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ’NÜ’ KUTLADI

 

  Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, ‘3 Aralık Dünya Engeliler Günü’ nedeniyle mesaj yayınladı.

Son yıllarda engellilerin sorunlarının çözümüne yönelik büyük mesafe alındığını kaydeden Başkan Kimyeci, Antakya Belediyesi olarak gerçekleştirdikleri ve önümüzdeki süreçte yapılacak tüm hizmetlerde engelli vatandaşlarımızın düşünüldüğünü ve projelerin bu yönde geliştirildiğini söyledi.

Toplumun yüzde 10’unun engelli olduğunu ancak asıl engelin bedenlerde değil, zihinlerde olduğunu kaydeden Başkan Kimyeci mesajında, Antakya Belediyesi ailesinin yalnızca Aralık ayının veya yılın herhangi bir gününde değil, her zaman engelli kardeşlerimizin yanında ve hizmetkârı olacağını vurguladı.

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ‘Dünya Engeliler Günü’ yayınladığı mesajında şöyle dedi;

“Ülkemizde engelli bireylerin yasal haklarının ve yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar, son yıllarda artmaktadır. Engelli bireylere yönelik yapılan bu çalışmalar, sadece engelli bireyleri ve ailelerini değil, toplumun her kesiminden bireyleri yakından ilgilendirmektedir. Dolayısıyla toplumdaki her bireyin engellilere yönelik farkındalığını arttırmak büyük önem arz etmektedir.

Günümüzde bir ülkenin gelişmişlik düzeyini gösteren en önemli unsurlardan biri, o ülkenin genelde insanlarına, özelde ise engelli vatandaşlarına yönelik sağladığı eğitim, iş, barınma ve destek hizmetlerinin yaygınlığı ve kalitesidir. Bu nedenle ülkemizin, engelli bireylere ve ailelerine yönelik hizmetlerin niteliğini ve ulaşılabilirliğini arttırması ve engelli bireylerin kendi kendilerine yaşamlarını sürdürebilecekleri, üretken bireyler olmasını sağlayacak olanakları oluşturması, en önemli hedeflerimiz arasında olmalıdır.

Bizler Antakya Belediyesi ailesi olarak yalnızca Aralık ayının veya yılın herhangi bir gününde değil, her zaman engelli vatandaşlarımızın yanında ve hizmetkârı olacaktır. Öyle ki engelli vatandaşlarımıza yönelik ürettiğimiz hizmetlerimiz bunun en güzel örneklerindendir. Bu kapsamda engelli vatandaşlarımıza yönelik akülü araç ve tekerlekli sandalye katkılarımız sürerken, bir yandan da Otizmliler Sosyal Tesisi ve Umut Kafe’yi hizmete sunarak engelli vatandaşlarımıza istihdam sağlarken, aynı zamanda keyifli vakit geçirebilecekleri bir sosyal tesis kazandırdık.

Ülkemiz sosyal devlet olmanın verdiği anlayışla hareket ederek engelli kardeşlerimizin toplumda hak ettiği hayat şartlarına kavuşturulması amacıyla önemli yasalar hayata geçirerek, engellilerimize yönelik memnuniyet verici adımlar atılmıştır. Engellilerimizin toplumsal hayatta varlık göstermeleri ve kendilerine yer bulmaları, şüphesiz tüm toplumu zenginleştirecek ve güçlendirecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle Dünya Engelliler Gününde bütün kardeşlerimin “3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü” en içten dileklerimle kutluyor, kendilerine ve ailelerine sağlık, mutluluk ve huzur dolu günler diliyorum.”

Yayın Tarihi : 03 Aralık, 2018