today20.02.2019 Çarşamba
BAŞKAN KİMYECİ BEYZADE FM RADYO VE HRT AKDENİZ TELEVİZYONU’NUN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU

BAŞKAN KİMYECİ BEYZADE FM RADYO VE HRT AKDENİZ TELEVİZYONU’NUN

CANLI YAYIN KONUĞU OLDU

 

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci Beyzade Fm radyolarının ve HRT Akdeniz Televizyonu’nun canlı yayın konuğu olarak gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Önümüzdeki Yerel Seçim Bir Dönüm Noktası

Başkan Kimyeci programda yaklaşan yerel seçimler hakkında görüşlerini ifade ederek başladı; “ Önümüzde yapılacak olan yerel seçimler ülkemiz için bir dönüm noktası. Çünkü Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kapsamında, yeni başkanlık sistemi yürütme şekli ile daha hızlı hizmet üretilen yönetim şeklinde gerçekleşecek olan bir seçim.

Vatandaşımızın tertemiz su içebileceği, tertemiz yollarda yürüyebileceği, pırıl pırıl park ve yeşil alanlarda vakitlerini geçirebilecekleri aynı zamanda günlük yaşantılarını etkileyebilecek her türlü düzenlemenin, sosyal ve teknik hizmetleri yürütme işleri belediyelere düşüyor. İşin ehli insanlar görev başında oldukları zaman hem genel yönetim açısından, hem de yerel yönetimler bağlamında hak ettiği hizmeti alması mümkün. Bu bağlamda il anlamında olsun, ilçe anlamında olsun işin ehli olmayan insanların göreve gelmesi demek il, belde, ilçe anlamında kayıp yıllar olmuş oluyor. Bu bağlamda vatandaşımızın son derece duyarlı olması lazım.

Nasıl ki aile bütçemizin harcamalarını öncelik sırasına koyarak ailemizi geleceğe hazırlıyor isek, belediyeler de her kademede kendi görev alanına giren işleri elindeki imkanları değerlendirerek, potansiyeli de en güzel şekilde planlayarak onu aktif hale getirmek suretiyle, kaynakları güzel kullanıp milletimizin esasen ihtiyacı olan en acilden ihtiyacı olmayan sonraki işlere doğru sıralayıp sonraki işlere doğru bunları sıralaması gerekiyor.

Nitekim belediye başkanları o şehrin emin insanları. Halkımızın duaları ile seçtiği insanlar olarak hüsnü kabul görüyor. Dolayısıyla bu itimadı bozacak, bu itimadı sarsacak hal ve hareketlerden uzak olacak bir yapıdaki yöneticileri seçmek lazım. Bazen belediye başkanı, meclis üyesi gibi bir çok kademeye seçilen insanlar, seçildiği andan itibaren kendisini siyaseten var eden düşüncelere sırtını dönerse, o camiaya, insana, hizmet etmekten öte kendisini oraya taşıyan cenahlara, yapılara hizmet etmeyi görev görmezse kendisine asli görevini yapmamış olur. Milletimize hizmet etmekten de uzak düşmüş olur.

O yüzden kibirden uzak, ben merkezci bir yaklaşımdan uzak, kolektif bir anlayış ile milletimiz ile her an hemhal olan ve milletimizin bu konuda arzu ve isteklerini eldeki imkanlar ve yasal mevzuatı da en güzel şekilde yorumlayarak milletimizin hizmetine heyecan duyan kişileri seçmek lazım.

Zaten milletimiz feraset sahibi. Büyüklerimizin veciz sözlerinden de anlaşılabileceği gibi, insanımız bir kez hatalı bir karar aldı mı bir daha aynı hatalı kararı almaz.

Belediye Başkanını değerlendirirken elindeki kaynakları doğru ve etkili bir biçimde değerlendirip vatandaşa hizmet sunabildi mi diye bakmak lazım. Demirbaşlarını, sermaye kaynaklarını, bütçesini doğru kullanabildi mi diye değerlendirmek lazım.”

Sistemde Sıkıntı Yok Yönetimde Sıkıntı Var

Başkan Kimyeci programın devamında Büyükşehir Belediyesi’nin ve HATSU’nun hizmet eksikliklerinden kaynaklanan sıkıntıların sistemde değil mantıkta kusurdan kaynaklandığını ifade ederek görevlerini mantık çerçevesinde yerine getirmediğine değindi. Başkan Kimyeci şu görüşlere yer verdi; “ Temel problem Büyükşehir Belediye Başkanının görevlerini yapmamasından kaynaklanıyor. Asli görevlerini yapmamasından kaynaklı geriye doğru tüm temel problemlerde sıkıntılar yaşanıyor.

Örneğin AYKOME denilen koordinasyon merkezi büyükşehir çatısı altında yasa gereği kuruldu. Amacı da yer altında yapılacak her türlü alt yapı kazı çalışmasının koordineli bir şekilde aynı anda aynı alanda yapılmasını ve yolun bir seferde kapatılması ve bundan böyle hiçbir yatırımcı kuruluşun gelip burada kazı yapmasına fırsat vermemek gerekiyor.

Şu ana kadar HBB bünyesinde  AYKOME’nin adı var kendisi yok. Her kurum istediği yolu istediği zaman kazıyor ve bir yer üç dört defa kazılıp tamir ediliyor. Bu açıdan baktığımızda sistemde bir problem yok, yöneten kişide problem var.”

Meclis Noter Tasdik Makamı Değil, Elbette Eleştireceğiz

Başkan Kimyeci HBB Meclisinde yaptığı eleştirilere yönelik açıklamasında şunlara yer verdi; “Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi noter tasdik makamı değil. Meclis ilimizi, ilçemizi ilgilendiren hizmetlerin koordine edildiği yer demek. Eğer bu hizmetler gerektiği gibi koordine edilse bizim orda eleştirmemize, yanlış gördüğümüz bir şeyin öneri noktasında düzeltilmesine dair öneri getirmemize gerek yok. Dolayısıyla bu konudaki aksaklıkları dile getirmeyeceksek ne için o toplantıya giriyoruz. Biz tasdik makamı mıyız orada? Biz belediye başkanları seçilmiş insanlar olarak orda yer alıyoruz. Onun dışında partilerden meclis üyeleri var.

Örneğin şuan Antakya’mızın bir çok mahallesinde içme suyu akmıyor. Bunu biz burada dile getirmezsek nerede dile getireceğiz? Alacağımızı ödemiyorlar, yazıyoruz çiziyoruz dile getiriyoruz bu paraları bize ödemiyorlar, ben bunu mecliste dile getirmezsem nerede getireceğim. Büyükşehir hizmetlerini yerine getirmiyor, biz bunu mecliste dile getirmeyeceksek nerede anlatacağız? Güzel yapılan her hizmette gereken desteği biz zaten yapıyoruz.”

Başkan Kimyeci yerel seçim hazırlıkları konusundaki soruya verdiği yanıtta şunları aktardı; “ Biz göreve geldiğimiz ilk günden itibaren yarın seçim olacakmış gibi hızlı bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şu anda seçim için özel bir takvimimiz yok. Rutin takvimimiz zaten seçim olacağını ön görerek planladığımız takvim. Dolayısı ile kendi görev alanımıza giren milletimize söz verdiğimiz tüm sözleri yerine getirdik. Fazlası var eksiği yok.”

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci programda görev süresi boyunca yapmış olduğu teknik ve sosyal belediyecilik çalışmalarından da bahsederek, her an seçim olacakmış gibi vatandaşın ihtiyacı olabilecek her türlü hizmeti yerine getirdiklerini ifade etti.

Parkları Korumak İçin Halkımızı Daha Duyarlı Olmaya Davet Ediyorum

  Başkan Kimyeci hizmetleri aktarırken yenisi kurulma aşamasında olan bitki üretim tesisi hakkında da bilgiler verdi. Başkan Kimyeci konuşmasında; “ Şehrimizin tüm park ve yeşil alanlarını süslemek, vatandaşlarımızın rahat bir nefes alabilmek adına ziyaret ettiği parklarımızda yemyeşil ortamlar sağlamak üzere daha önce satın aldığımız bitki ve ağaçlarımızı bitki üretim tesisimiz aracılığı ile kendimiz yetiştirmeye başladık. Bu kapsamda tohum, çelik ve fide yöntemleri ile parklarımıza bitki üretimi gerçekleştirerek kaynaklarımızı heba etmeden kendi imkanlarımızla hizmet üretiyoruz. Hedefimiz yeşiller içerisinde bir Antakya.

Ayrıca vatandaşlarımızı bir konuda daha duyarlı olamaya davet ediyorum ki o da şu; parklarımızda yeni yetişmekte olan ağaçlarımıza destek olmak amacıyla çaktığımız kazıkları söküyorlar, ağaçlarımızı kesiyorlar bu da yetmezmiş gibi çevre kirliliğine sebep olacak şekilde tükettikleri gıdaların, çekirdeklerin artıklarını çöp kutusu olmasına rağmen oldukları yerde bırakıyorlar. Bu konuda vatandaşlarımızı hassasiyet göstermeye, çevresinde bunu yapanları gördükleri takdirde uyarmaya davet ediyorum.” dedi.

Nazım İmar Planı Meclisten Geçti

Başkan Kimyeci programda imar sorununun çözülmesi konusunda büyük bir mesafe katettiklerini belirtti. Başkan Kimyeci konuşmasının devamında; “ Ürgenpaşa, Akasya ve Aksaray Mahallelerimizin 1/5000 ölçekli nazım imar planı Büyükşehir Belediyesi meclisinden geçti. Şimdi Antakya Belediye meclisimize gelecek şu anda askı süresinde. Bu düzenlemeler gerçekleştikten sonra üç mahallemizde de tüm binaların altı katlı olacak şekilde düzenlenmesini sağlayarak vatandaşlarımızın evine ev, metrekaresine metrekare alabileceği, modern, kullanışlı ve güvenli dairelerde yaşamalarını sağlama konusunda hizmet üretmiş olacağız.”

Başkan Kimyeci programın devamında Kentsel Dönüşüm projesinde yürütülen yıkım faaliyetleri ve hak sahipleri ile yürütülen imza süreci hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Ovakent Mahalle Sakinleri Türk Vatandaşı Oluyor

Programın devamında uzun yıllardır Türk Vatandaşı olmak isteyen Ovakent Mahallesi’nde ikamet etmekte olan Özbeklerin bu sorununun da İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’nun destekleri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile çözüldüğünü, bunun mahallede ikamet eden 1884 aile tarafından büyük bir sevinç ile karşılandığını ifade eden Başkan Kimyeci, bu konuda yıllardır her türlü devlet imkanlarından istifade eden halkın artık Türk Vatandaşı olduğunu sözlerine ekledi.

Programın sonunda Başkan Kimyeci Tahtaköprü Mahallesi Şehit Ömer Halisdemir Piknik ve Mesire alanında yürütülen hizmetler ayrıca Antakya Belediyesi Spor Salonu’nun hizmete açılması hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Yayın Tarihi : 11 Ekim, 2018