today25.01.2020 Cumartesi
“ŞEHİTLERİMİZ VE GAZİLERİMİZ 15 TEMMUZ GECESİ CESARETLERİ, KARARLI VE DİK DURUŞLARI İLE TARİH YAZMIŞLARDIR.”

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programına Katılan Başkan Yılmaz;

 

“ŞEHİTLERİMİZ VE GAZİLERİMİZ 15 TEMMUZ GECESİ

CESARETLERİ, KARARLI VE DİK DURUŞLARI İLE TARİH YAZMIŞLARDIR.”

 

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün üçüncü yıldönümü münasebeti ile düzenlenen anma programına katıldı.

Aziz şehitlerin anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajı canlı olarak izlendi. 15 Temmuz 2016 gecesi hain terör örgütü FETÖ’nün alçak girişiminin ve Türk Halkı’nın milli iradesi sayesinde geri püskürtülmesinin anlatıldığı kısa filmin izlenmesinin ardından aziz şehitlerimizin ruhuna Kuran-ı Kerim tilaveti okundu.

Programda Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu vatanımızın birlik ve bütünlüğü için, milletimizin bekası ve huzuru için duada bulunurken, Hatay İl Müftülüğü ilahi grubu okuduğu ilahiler ile vatandaşlara huzur dolu dakikalar yaşattı.

Cumhuriyet alanında gerçekleştirilen programa Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, AK Parti Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri, Kanaat Önderleri, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, protokol üyeleri, gaziler, şehit aileleri, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz konuşmasında şu görüşlere yer verdi; “Kahraman Türk Milletinin bir ferdi olarak bu kutsal topraklarda hür ve bağımsız bir şekilde yaşamayı bizlere nasip eden rabbimize binlerce kez hamd ve şükürler olsun. Hissiyatını, düşüncesini korkmadan çekinmeden cesurca haykıran Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan gibi bir lidere sahip olduğumuz için rabbimize şükürler olsun. Antakya’nın bu anlamlı meydanını dolduran gençlerimize, bacılarımıza, çocuklarımıza, yedisinden yetmişine Hataylı hemşerilerimize selam olsun. Cumhuriyet meydanından, ihanet teşebbüsüne karşı vatanını kahramanca savunan, Hataylı hemşerilerimden memleketin dört bir yanında kıyamda olan kardeşlerimize selam olsun.

Çok değerli kardeşlerim, bundan tam üç yıl önce Türk siyasi tarihinin eşine benzerine rastlanmayan bir ihanet teşebbüsüyle karşı karşıya kaldık. O gece milletimizi istedikleri zaman, istedikleri şekilde hizaya sokacaklarına inanan hainler amaçlarına ulaşmak için fiili saldırıya geçtiler. Bu darbe girişimi, milletimize, demokrasimize, cumhuriyetimize ve aydınlık yarınlarımıza karşı yapılmıştır.

Bu alçak saldırıların ilk saatlerinden itibaren sokaklara inerek demokrasimize sahip çıkan milletimiz bütün dünyaya demokrasiye olan inancını bir kez daha ilan etmiş, kendisi üzerinde oynanacak oyunları yine kendi azim ve kararlılığı ile yok edeceğini göstermiştir.

Kıymetli hemşerilerim şehitlerimiz ve gazilerimiz 15 Temmuz gecesi cesaretleri ile kararlı ve dik duruşlarıyla tarih yazmışlardır. Hiç şüphesiz ki şehitlerimiz kalplerimizdeki mümtaz yerlerini daima muhafaza edeceklerdir. Millet olarak 15 Temmuz gecesi nasıl ölümüne mücadele verdiysek bu gecenin bundan sonraki nesillerimize aktarılması ve millet, bayrak ve vatan sevdasının zihinlerde yer etmesi için bu anma törenlerini gerçekleştireceğiz. Vatanı, milleti, devleti ve namusu için şehadete eren tüm şehitlerimize, Allah’tan rahmet, gazilerimize şifalar diliyorum. Demokrasi ve milli birlik günümüz kutlu olsun.

Sözlerime son olarak şu mısralarla son veriyorum;

            “Tarihin dilinden düşmez bu destan,

            Nehirler gazidir dağlar kahraman,

            Her taşı yakut olan bu vatan,

            Can verme sırrına erenlerindir.”
            Programda protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kanaat önderleri günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yaptı. Etkinlik Medeniyetler Korosu konseri ve tüm ülke genelinde toplam 90 bin camide aynı anda 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısı ile aziz şehitlerin anısına sela okunması ile son buldu.

Yayın Tarihi : 16 Temmuz, 2019