today02.10.2022 Pazar
TARİHİ KURTULUŞ (HEROD) CADDESİ SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA PROJESİ İLE YENİDEN CANLANIYOR

TARİHİ KURTULUŞ (HEROD) CADDESİ

 SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA PROJESİ İLE YENİDEN CANLANIYOR

 

            Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İller Bankası Ankara Genel Müdürlüğü ve Adana Bölge Müdürlüğü, Hatay Valiliği ve Antakya Belediyesi işbirliği, AK Parti Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman ve Sabahat Özgürsoy Çelik’in destek ve katkıları ile tarihi Kurtuluş Caddesi Sokak Sağlıklaştırma Projesi ile yeniden canlanıyor.

           

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Başkan Yardımcıları Engin Sözer ve Orhan Mursaloğlu geçtiğimiz günlerde Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İller Bankası yetkilileri ile proje için ön görüşmelerini gerçekleştirdi. Projenin 5 Milyon TL’lik maddi kaynağı İller Bankası’ ndan AK Parti Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman ve Sabahat Özgürsoy Çelik’in destek ve katkıları ile hibe yoluyla sağlandı.

           

04 Temmuz 2019 Perşembe günü Bakanlık ve İller Bankası yetkilileri ve Antakya Belediyesi teknokratları Kurtuluş Caddesi’nde ön incelemeler gerçekleştirdi.

 

05 Temmuz 2019 Cuma günü ise AK Parti Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman ve Sabahat Özgürsoy Çelik, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, AK Parti Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, Antakya İlçe Başkanı Emrullah Gülen, Defne İlçe Başkanı Kenan Türkmen, HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz, Müze Müdiresi Nalan Çopuroğlu Yastı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İller Bankası Genel Müdürlüğü ve Adana Bölge Müdürlüğü yetkilileri projenin süreci ve detaylarını görüşmek üzere Kurtuluş Caddesi’nde sabah kahvaltısında bir araya geldi. Ardından heyet hep birlikte Kurtuluş Caddesi’nde incelemelerde bulundu.

           

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi;                  “ Dünyadaki 23 Medeniyetin 13’üne ev sahipliği yapan Medeniyetler Şehri Antakya’mızda tarihte ışıklandırılan ilk cadde olan Kurtuluş Caddesi’ni tarihteki ismiyle HEROD caddesini yeniden canlandırmak üzere elbirliğiyle çalışmalarımıza başlıyoruz. Kurtuluş Caddesi’ne cephesi bulunan tarihi ve tescilli evlerin ön cephelerinin sağlıklaştırılması ve tarihteki ihtişamına kavuşturulması için start veriyoruz.       

 

Değerli Milletvekillerimizin de katkılarıyla İller Bankası Genel Müdürlüğü’nce Belediyemize proje için 5 Milyon TL hibe desteği sağlandı. Temmuz – Ağustos ayları içerisinde ihale sürecini başlatmayı ve uygulama projesini en kısa sürede tamamlamayı hedefliyoruz.

 

Antakya’mız için tarihi, kültürel, turistik, ekonomik ve sosyal anlamda çok büyük önem taşıyan ve tamamlandığında şehrimizin değerine değer katacak olan projemizin her aşamasında bizlere destek ve katkı sağlayan Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sn. Murat Kurum’a ve bakanlık yetkililerine, AK Parti Hatay Milletvekillerimiz Sn. Hüseyin Yayman ve Sn. Sabahat Özgürsoy Çelik’e, Hatay Valimiz Sn. Rahmi Doğan’a, İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sn. Hüsnü Işıkgör’e, Müze Müdiresi Nalan Çopuroğlu Yastı’ya, İller Bankası Genel Müdürü Sn. Yusuf Büyük’e ve Adana Bölge Müdürü Sn. Muzaffer Akgüner’e, teknik ekipteki arkadaşlarımıza ve bütün emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum.”

 

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman yaptığı açıklamada; “ Değerli vekilimiz, İl Başkanımızla, Belediye Başkanımızla, kardeşlik içerisinde şehrimizi geleceğe taşıyoruz. Antakya’mızın en önemli değerlerinden biri olan tarihi Meclis Binası 50 yıldır bekliyordu, çok şükür bir adım atıldı. Uzun Çarşı projesi hazır, hemen başlayacak. Kurtuluş Caddesi projesi hayaldi, şimdi gerçeğe dönüşüyor. Amacımız hepimiz birlik beraberlik içerisinde burada hizmeti şehrimize getirmek, şehrimizin derdine düşmek. Bizler buranın Turizm Bölgesi olması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bu anlamlı projede emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”

 

 

AK Parti Hatay Milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik ise; “ Bu masanın etrafında toplanarak elini taşın altına koyan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Bu sorumluluk hepimizin sırtındaki bir vebal diye düşünüyorum. Antakya’nın gerçek silüetini kazandırabilmek için şuan buradaki tüm abilerimizin, ablalarımızın, bizler de dahil olmak üzere buradaki tüm sorumluluğu almış durumdayız. Bu sorumluluğun hakkını da ancak Antakya’yı hak ettiği yere getirmek suretiyle bu tarihi misyonu kazandırmak suretiyle bu vebali yerine getirmiş oluruz. Şimdiden hepinize teşekkür ediyorum, bu proje çok kıymetli, inşallah devamını da getirmek nasip olur.” dedi.

HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz ise konuşmasında şunları kaydetti; “ Değerli Milletvekillerimize, İl Başkanımıza, Antakya Belediye Başkanımıza, bürokratlarına Antakya’nın yüz akı böyle güzel bir çalışmadan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Biz HESOB olarak emrinizdeyiz, yanınızdayız. Ayrıca Uzun Çarşı’nın başında 100 yılı aşkın süredir ailemize ait olan tarihi evimiz de bu çalışmanın içerisine giriyor, bu evimizi de Antakya Belediyesi’nin emrine veriyoruz. Kendileri istedikleri gibi ücretsiz bilabedel kullanabilirler.”

AK Parti Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu ise konuşmasında; “ Öncelikli olarak böyle güzel bir projeden dolayı emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. 2004 – 2009 yılları arasında Antakya Belediye Başkanlığı yaptığım dönemde ben Doğu Antakya’nın 150 hektar alanını kurmak üzere imar planını yapmıştım. Ancak başkanlığımın son günlerine projenin yetişip onaylanması nasip olmuştu. Bir anlamda bu benim rüyam, Antakya için ideallerimdi bunlar ama maalesef aradan geçen 10 yılda ihmaller oldu. Antakya’nın şimdiye kadar olan haliyle bir on yıl kaybettiğini söyledik. Değerli vekillerimiz ve İzzettin Başkanımızdan Allah razı olsun bu işte öncülük ettiler, emek sarfettiler. Güzel bir başlangıca imza atmış olduk. Kurtuluş Caddesi tarihte ilk aydınlatılan cadde olarak biliniyor. Böyle önemli bir caddenin sokak sağlıklaştırmasının yapılmasını koruma amaçlı imar planının bir başlangıcı olarak görüyorum. Bu proje buranın turizme kazandırılması için çok önemli bir başlangıç olacak, bu projede emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”

           

Yayın Tarihi : 08 Temmuz, 2019